Hel-3 i pozamiatane?

Wyobraźmy sobie, że Księżyc jest zamieszkany. Siedzą sobie oto jacyś Ksieżyczanie (bo przecież nie księża...) i oglądają w telewizji najnowsze doniesienia o wojnie w Gruzji. Już wiedzą, że należy przygotować się na najgorsze. Już wiedzą, że dni ich wolności są policzone i prędzej czy później przyjdzie im się zmierzyć z inwazją na ich macierzyste ziemie. Dlaczego? Dlatego, że mają coś, co - to właściwie przesądzone - stanie się obiektem pożądania Ziemian. Mają od groma izotopu helu-3, który jest fenomenalnym paliwem, a którego na całej Ziemi jest zaledwie... 10 kg.
Tak, tak, mowa o gazie, którym wypełnia się balony i który służy do chłodzenia rezonansu magnetycznego. Jego reakcja z deuterem powoduje uwolnienie ogromnych mas ciepła, które może stać się źródłem energii. Jako paliwo byłby tak ekonomiczny, że 10 ton wystarczyłoby na zabezpieczenie energetyczne dla Stanów Zjednoczonych przez rok. Jedna tona helu-3 daje tyle energii, co 14 ton ropy naftowej. Gdyby na Ziemi było go tyle co na Księżycu, nie musielibyśmy myśleć o alternatywnych źródłach energii przez najbliższe 1000 lat! Do tego hel-3 nie jest radioaktywny, a więc nie pojawiłby się problem jego utylizacji.

księżyc
powierzchnia Księżyca. Zdjęcie stąd.

Wszystko pięknie, ale do kogo należy Księżyc? A właśnie, i tu zaczynają się schody. Księżyc jest niczyj, a zatem każdy - jeśli byłby w stanie - mógłby wyciągnąć łapska po cenne źródła energii. Rosjanie planują uruchomienie bazy na naszym naturalnym satelicie już w 2015 roku. Amerykanie nie zasypiają gruszek w popiele i należy z ich strony spodziewać się podobnych działań. Chrapkę na hel-3 mają też rozwijające się w imponującym tempie Chiny. I już mamy zalążek poważnego konfliktu. Jak pokazuje historia wsparta wydarzeniami współczesnymi, jeśli gdzieś są złoża energetyczne, tam należy spodziewać się Rosji i należy wybić sobie z głowy pomysł, że odpuści. Próbkę "zjeżenia sierści" mieliśmy już w przypadku konfliktu o złoża ropy pod Biegunem Północnym. Księżyc będzie następny w kolejności i wszystko wskazuje na to, że mu się jednak nie upiecze. A ponieważ kto pierwszy, ten lepszy, za parę lat będziemy mogli obserwować księżycowy bieg po kasę. Jakby na biegu się skończyło, to jeszcze byłoby dobrze, ale ponieważ zawodnicy będą uzbrojeni po zęby, krwawa jatka nie jest wykluczona. I nieważne, że technologia wytwarzania energii z helu-3 jest jeszcze w powijakach. Ziemianin potrafi.

3 komentarze :

 1. A pierwsze wyprawy na księżyc są przewidywane na 2012rok (21.12.2012);)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jedna tona helu-3 daje tyle energii, co 14 ton ropy naftowej" a "10 ton wystarczyłoby na zabezpieczenie energetyczne dla Stanów Zjednoczonych przez rok" - to znaczy, że USA wystarczy na rok 140 ton ropy naftowej - znaczy parę wagonów? No to ja wolę ropę :)
  Czytajcie co piszecie

  OdpowiedzUsuń
 3. spierdalac z mojej dzialki ziemskie tumany

  OdpowiedzUsuń