Pieski niemałe dwa

Najsłynniejszy pies w kosmosie, który - jak głosi legenda - towarzyszy Orionowi, wielkiemu wojownikowi, w polowaniach. Psa sobie wybrał Orion nie od parady (wiadomo, wojownik słynny, to i pies na medal), skoro w tym gwiazdozbiorze - a mowa o Wielkim Psie - odnajdziemy najjaśniejszą gwiazdę na naszym niebie, Syriusza. Do gwiazdozbioru doprowadzi nas pociągnięta w dół linia będąca przedłużeniem Pasa Oriona.

Pies
Mapka Wielkiego Psa - ściąga obserwacyjna. Stąd

Syriusz, zwany także Psią Gwiazdą, jest najjaśniejszy nie z powodu swoich rozmiarów, ale odległości od Ziemi. Światło do Psiej Gwiazdy leci zaledwie 8,6 roku. Biorąc pod uwagę wiek, Syriusz jest właściwie szczeniakiem, bo liczy sobie zaledwie 225 milionów lat (Słońce, przypomnę, ma 4,5 miliarda). Jest dwa razy cięższy od Słońca, 1,7 wiekszy i 21 razy jaśniejszy. Ma towarzysza, białego karła wielkości... Ziemi i masie zbliżonej do masy naszej gwiazdy. Wszystko wskazuje na to, że towarzysz Syriusza (czyli Syriusz B) był w przeszłości większy od Psiej Gwiazdy. Kiedy jednak skończyły się w jego jądrze zapasy wodoru, spuchł jako czerwony olbrzym, a następnie odrzucił zewnętrzne warstwy jako gwiazda nowa. Na materię kompana połakomił się Syriusz A, który "urósł" do obecnych rozmiarów.
Druga pod względem jasności gwiazda w Wielkim Psie to Murzim (Mirzam). Ten błękitny nadolbrzym jest oddalony od Ziemi o prawie 500 lat świetlnych. To gwiazda zmienna, co oznacza, że na przemian kurczy się i puchnie, zmieniając wraz z rozmiarami swoją jasność.
A zatem, drogi czytelniku, masz bojowe zadanie na zimę: najpierw Orion, a potem Wielki Pies.

Syriusze
Syriusz A i Syriusz B - porównanie wielkości. Zdjęcie stąd.

0 komentarze :

Prześlij komentarz