Siedem sióstr

Było o miłości braterskiej, będzie o miłości siostrzanej. W ogóle, gdyby tak spojrzeć na niebo przez pryzmat mitologii, to roi się od rozmaitych mniej lub bardziej szczęśliwych miłości. Obserwujemy całe zastępy kochanek, kochanków, mężów i żon, braci, sióstr, rodziców, dzieci a nawet zwierząt uwikłanych w rozmaite związki emocjonalne. Wobec mitologii niejedna telenowela mogłaby się schować.
Dzisiaj zatem przyszła kolej na siostry. Konkretnie jest ich siedem i tworzą wspólnie jeden z najpiękniejszych obiektów, jakie możemy obserwować na niebie - gromadę otwartą Plejady. Plejady są nie tylko znakomicie widoczne gołym okiem. Tworzą tak charakterystyczną sylwetkę (kształtem przypominają Wielki Wóz w pomniejszeniu), że bardzo często brane są za osobny mały gwiazdozbiorek! Gromada jest ozdobą nieba zimowego, a odnajdziemy ją w gwiazdozbiorze Byka.

byk
Gwiazdozbiór Byka - ściąga obserwacyjna. W górnej części zaznaczono położenie Plejad. Źródło

Plejady to tak naprawdę nie siedem, lecz kilkaset gwiazd, z których jedynie kilka najjaśniejszych tworzy charakterystyczny układ, a dziesięć ma swoje indywidualne nazwy. Cała gromada wyłoniła się z obłoku materii międzygwiazdowej zaledwie 100 mln lat temu, a zatem w skali kosmicznej to zaledwie niemowlęta. Resztki tej materii w postaci mgławicy refleksyjnej można jeszcze obserwować. Za jakiś czas nie będzie po niej śladu, ponieważ rozproszy ją promieniowanie młodych gwiazd.
Większość z tych gwiazd to błękitne olbrzymy, a zatem obiekty duże, bardzo jasne i bardzo gorące. Gromada rozciąga się na obszarze 12 lat świetlnych, czyli poszczególne jej elementy znajdują się bardzo blisko siebie. Gdyby Słońce znajdowało się w środku gromady otwartej, najbliższe sąsiadki miałoby w odległości zaledwie kilku miesięcy świetlnych! Nasze niebo usiane byłoby setkami niezwykle jasnych gwiazd. Tak jasnych, że prawdopodobnie moglibyśmy w nocy czytać bez oświetlenia. Widok byłby iście nieziemski. Wszystkim, którzy żałują, że tak właśnie nie jest, pragnę ostudzić emocje. Nie mielibyśmy najmniejszych szans na przeżycie. Wszystkie gwiazdy gromady silnie oddziałują na siebie grawitacyjnie i orbity ich ewentualnych planet byłyby mocno zaburzone, a co za tym idzie warunki panujące na ich powierzchniach byłyby bardzo zmienne.

plejady
Urocze Plejady. Najjaśniejszym gwiazdom przyporządkowano imiona. Źródło

Tak jednak jest, że Plejady dzieli od nas około 400 lat świetlnych, więc o żadnym oddziaływaniu nie może być mowy. Pozostaje nam tylko zadrzeć głowę wysoko i podziwiać, podziwiać, podziwiać... Gromada Plejad to nie jedyna ozdoba gwiazdozbioru Byka. Byk zawiera więcej niezwykle ciekawych obiektów (także drugą mgławicę otwartą, Hiady) i z pewnością poświęcę im nieco czasu. Zasługują na to, oj tak.

1 komentarze :

  1. kotku, jakbyś nie podawał wszystkich linków z wikipedii to było by wspaniale, bo trzeba pamiętać o tym , że w wiki piszą wszystkie ludziowie i nie zawsze wiedzą co bazgrzą, a tak po za tym fajna stronka

    OdpowiedzUsuń