Wybory Miss Mgławica 2009

Kandydatek zgłosiła się cała masa. Kto by przypuszczał, że na świecie jest tyle pięknych mgławic? Początkowo proponowano wprowadzić podział na kategorie. W jednej byłyby mgławice refleksyjne, w innej planetarne, w jeszcze innej ciemne mgławice. Pomysł w rezultacie zarzucono. To tak jakby na wyborach Miss World oddzielić blondynki od brunetek albo krótkowłose od długowłosych (zbiór krótkowłosych zapewne byłby pusty). Jury podczas długich obrad obfitujących w zażarte dyskusje, setki torebek chipsów i hektolitry coli wybrało dziesięć finalistek. Jak to zwykle z okazji takich imprez bywa, spora grupa była niezadowolona z werdyktu (zwłaszcza te kandydatki, które do finału nie weszły) i zarzuciła jury powiązania korupcyjne i zależność wobec półświatka. Jury odpierało ataki stwierdzeniami, że decyzja jest niepodważalna, niezmienna, a show po prostu must go on.
Poniżej prezentujemy szczęśliwą dziesiątkę w kolejności przypadkowej. Sesję zdjęciową poprowadził światowej sławy fotograf - Teleskop Hubble'a. Zdjęcia, dla których nie podano źródeł, zaczerpnięto stąd.  Tam również znajduje się znacznie szersza lista kandytatek do tytułu najpiękniejszej. Głosy na finalistki można oddawać w komentarzach. Na początek mój: mgławica Pierścień rządzi!

Mgławica planetarna Aquila (NGC 6751). Źródło

Mgławica planetarna Czerwony Pająk (NGC 6573). Źródło

Mgławica planetarna Rotten Egg. Źródło

Mgławica Krab, powstała po wybuchu supernowej z 1054 roku. Źródło

Ciemna mgławica Orzeł.

Ciemna mgławica Koński Łeb

Mgławica planetarna Pierścień

Mgławica Ameryka Północna (NGC 700) i Mgławica Pelikan - siostry bliźniaczki

Mgławica Trójlistna Koniczyna (M20)
Mgławica N63a powstała po wybuchu supernowej znajdującej się w gwiazdozbiorze Cyrkla, w odległości 19 tys. lat świetlnych od Ziemi.

8 komentarze :

 1. One są wszystkie tak piękne, że nie potrafię wybrać tej najpiękniejszej. Dzięki za tego bloga. Jesteś wielka! Czapki z głów!
  adzia

  OdpowiedzUsuń
 2. Rotten Egg. Jakos kojarzy mi sie z wejsciem/wyjsciem z nadprzestrzeni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też kiedyś przeprowadziłem sobie takie wybory miss. Ale jak to z kobietami - z jednej strony wydaje się ładna, a z drugiej nieszczególnie (i nie chodzi mi o to, że z bliska ;) - tak też z mgławicami. Bardzo dużo o zależy od tego w jakich długościach fali, jakimi spektroskopami robione jest zdjęcie. Najładniejsze są te złożone z kilku zdjęć, czasem nawet z kilku teleskopów. Mój typ: Kocie Oko (jedno z czterech zdjęć tej mgławicy zamieszczone w linku)

  OdpowiedzUsuń
 4. zewsząd i znikąd15 lutego 2009 23:25

  Ja głosuję na N63a. Swoją drogą mgławice są dużo bardziej naturalne od wytapetowanych lalek przedstawianych jako "najpiękniejsze kobiety".

  OdpowiedzUsuń
 5. Zewsząd i znikąd

  Te najpiękniejsze kobiety oprócz tego, że wytapetowane, to jeszcze często gęsto są podrasowane przez skalpel (zwłaszcza Brazylijki). Naprawdę piękne kobiety do konkursów się nie zgłaszają :)

  OdpowiedzUsuń
 6. jsowa

  W ogóle piękno jest pojęciem tak subiektywnym, że trudno tu o jakiekolwiek wyroki. Tak, jak mówisz, wszystko zależy od sposobu sfotografowania.
  A jeśli idzie o kobiety, ja na przykład uważam, że piękna jest Barbara Straisand, a wielu uznaje ją za brzydulę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. scibor1

  Nie spojrzałam tak na to, ale wiesz, coś w tym jest :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Mgławica Koński Łeb jest piekna.... uwielbiam ją! A tak w ogóle, to bardzo ciekawy pomysł na notke.... Miss Mgławic - Super!
  zapraszam serdecznie do mnie www.mimosa18.blog.interia.pl
  pozdrawiam gorąco!
  :) Ula

  OdpowiedzUsuń