Droga Mleczna i Układ na peryferiach

Mieszkamy na Ziemi, jasna sprawa, Ziemia jest trzecią w kolejności od Słońca planetą w Układzie Słonecznym, a Układ Słoneczny jest jednym z wielu układów planetarnych w naszej Galaktyce, którą już starożytni ochrzcili mianem Drogi Mlecznej.
Dlaczego akurat tak? Ano po pierwsze nasze "domowe" skupisko gwiazd jest widoczne na niebie w postaci jasnej smugi (którą tak pięknie widać latem w gwiazdozbiorze Łabędzia na przykład) ciągnącej się hen, przez całe niebo. Po drugie wierzono, że ten jasny pas to pozostałość mleka, którym Hera karmiła Heraklesa. Wątpliwe, czy Herakles maczał w tym palce, ale faktem jest, że jasna smuga istnieje. Na podrasowanym zdjęciu panoramicznym wygląda ot, tak:


Źródło

Czym jest ta smuga? To płaszczyzna dysku galaktycznego. My oglądamy resztę Drogi Mlecznej właśnie z poziomu dysku, bo dryfujemy gdzieś tam na końcu jednego ze spiralnie zakręconych ramion. Gdybyśmy znajdowali się "na górze", na przykład w jednej z gromad kulistych gwiazd, Galaktykę widzielibyśmy tak:


Źródło

Nasza Droga Mleczna jest zatem galaktyką spiralną z poprzeczką (typ prawdopodobnie SBb lub SBc, czyli z bardzo rozbudowanymi ramionami). Jak widać ma dwa ramiona główne (najwyraźniej zarysowane) i kilka pobocznych. Oprócz naszego Słońca zawiera w sobie jeszcze około 400 miliardów innych gwiazd. Jej średnicę ocenia się na 100 tys., a grubość na 12 tysięcy lat świetlnych. Słowem nie mamy się czego wstydzić. To nie jakiś kosmiczny pokurcz, tylko porządna galaktyka z prawdziwego zdarzenia.
A gdzie my znajdujemy się w tym gwiezdnym mrowisku? O tu, na peryferiach:


źródło
Lub patrząc z innej perspektywy, o, tutaj, w Ramieniu Oriona:


Źródło

Układ Słoneczny mniej więcej tak ma się do centrum Galaktyki, jak ja do centrum mojego miasta. Niby w granicach administracyjnych jeszcze się mieszczę, ale naprawdę już rzadko kto mieszka dalej. Ale dojazd mam dobry, to plus :-)

3 komentarze :

 1. Droga mleczna zawiera 400 miliardów gwiazd.
  Kilka zer gdzieś się zgubiło ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. O pardon, faktycznie :) Już poprawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. 400 miliarduw gwiazd ;)

  OdpowiedzUsuń