Kto był najdłużej w przestrzeni kosmicznej?

Bo kto był pierwszy, to wszyscy chyba wiedzą. Jurij Gagarin wystartował był 12 kwietnia 1961 roku bez gwarancji, że dane mu będzie powrócić. Amerykanin Alan Shepard deptał mu po piętach, ale ostatecznie na orbicie znalazł się w maju 1961 roku, czyli miesiąc po Gagarinie. Punkt dla ZSSR. To był początek wielkiej rywalizacji spod znaku kto szybciej, kto dłużej, kto dalej.
W dyscyplinie "kto dalej" jak na razie nie do pobicia jest załoga Apollo 13, która pechowym okrążeniem Księżyca z przymusu wyznaczyła rekord odległości od Ziemi w postaci 401 tysięcy km. Zwycięzcy mimo woli. Rosjanie znów dali prztyczka w nos Stanom, wysyłając w czerwcu 1963 roku Walentinę Tierieszkową, pierwszą kobietę. Znawcy tematu co prawda kłócą się, ile w niej tej kobiety było i czy przypadkiem nie tyle, co w sprinterkach z NRD, ale mniejsza z tym. Właścicielka macicy znalazła się na orbicie.
Zawody "kto dłużej wytrzyma poza Ziemią" wygrywa w cuglach Rosjanin (a jakże) Walery Poliakow. W przypadku Poliakowa, tak jak w przypadku Apolla 13 znamienne jest to, że on się o palmę pierwszeństwa wcale nie starał. Po prostu nie miał go kto z orbity odebrać, bo na wahadłowce spadła plaga awarii, a inaczej niż za pośrednictwem Amerykanów niczego nie można było zrobić. Tylko oni jak dotąd wracają z orbity tym, czym na nią wylecieli.
Najstarszy człowiek w kosmosie to jak dotąd John Glenn, który stan nieważkości poczuł w wieku 77 lat. Zazdroszczę. Wesołe jest życie staruszka... Ktoś w każdym bądź razie musiał widzieć, jak wygląda wybuch wulkanu, i zrobił zdjęcie. Z góry - niezwykle spektakularne. Prawda?7 komentarze :

 1. Twoj blog jest bardzo interesujacy, pozdrowienia z Francji!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe.

  POLSKA

  OdpowiedzUsuń
 3. Earth's horizon and the blackness of space provide the backdrop for Atlantis' aft section while it was docked with the International Space Station during the STS-132 mission. Image Credit: NASA żal!

  OdpowiedzUsuń
 4. dupa fajna sprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesujące bardzo fajne NIOH

   Usuń