Cisza na suchym morzu

Czy istnieje morze, w którym nie ma ryb? Istnieje. A takie, w którym nie ma ani ryb, ani roślin? Jasne, że tak. A takie, w którym nie ma wody? Pewnie. Gdzie? Wystarczy spojrzeć na Księżyc.

Księżyc, jaki obserwujemy z Ziemi. Źródło: Wiki.

Ciemne plamy, które widzimy gołym okiem, kiedy patrzymy na naszego satelitę w pełni to właśnie księżycowe morza. Oczywiście z prawdziwymi morzami mają tyle wspólnego co zupka chińska z obiadem w ekskluzywnej restauracji, ale starożytni byli przekonani, że to wielkie wodne przestrzenie i tak już zostało. Siła tradycji jest jednak niesamowita.
Nie woda wypełnia ciemne obszary na widocznej półkuli, a zestalona magma. Magma ta zalała wielkie meteorytowe kratery. Inaczej niż reszta powierzchni odbija światło, stąd wydaje się ciemniejsza. Przewagą morza księżycowego nad morzem ziemskim jest taka, że może z powodzeniem posłużyć za lądowisko dla pojazdów kosmicznych i poszczególne misje Apollo właśnie w tym celu wykorzystywały wielkie równiny.
Jeśli ktoś wzdycha do Księżyca z racji zawodów miłosnych (bo i cóż mu pozostało?), to lepiej niech morzami naszego satelity bliżej się nie interesuje. Romantyczne nazwy, jakie nadano ciemnym płaskim przestrzeniom, mogą posłużyć jako katalizator westchnień i czynnik łzotwórczy. Mamy między innymi Ocean Burz, Morze Chmur, Morze Spokoju, Jezioro Śmierci czy Zatokę Rosy. Nic tylko dalej wzdychać, zaopatrzywszy się uprzednio w zgrzewkę chusteczek higienicznych.
Uczeni do dzisiaj zachodzą w głowę, dlaczego morza księżycowe znajdują się prawie wyłącznie po jego widocznej stronie. Na "ciemnej" stronie Księżyca (prawidłowy termin to strona niewidoczna, stąd cudzysłów) zajmują jedynie 2% powierzchni.

Niewidoczna strona Księżyca. Źródło: Wiki.

2 komentarze :

  1. A to nie dlatego, że widoczną stronę osłania Ziemia, wraz ze swoją atmosferą, przed uderzeniami meteorytów, które mogłyby tę zestaloną magmę pokruszyć?

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba nie, bo przecież ta magma zalega w kraterach uderzeniowych, a przed powstaniem tych kraterów Ziemia Księżyca nie uchroniła.

    OdpowiedzUsuń