Gromada wszechświatów?

Jeśli oderwiemy na chwilę wzrok od ramion dysku naszej Drogi Mlecznej i skierujemy go w stronę otaczającego ją sferycznego halo, zobaczymy, ot, jedną z setek gromad kulistych gwiazd.

Ta na zdjęciu powyżej to największa znana nam gromada Omega Centauri. Ponieważ rozmiary jej są imponujące, a w samym centrum posiada gigantyczną czarną dziurę, przypuszcza się, że to tak naprawdę karłowata galaktyka, która zapuściła się za daleko na terytorium Drogi Mlecznej, a ta, bezbłędnie jak pająk czatujący na muchę, omotała ją siecią grawitacji i właśnie pożera.
Tak Omega Centauri wygląda sfotografowana w zbliżeniu teleskopem Hubble'a, który przeszedł naprawę i wreszcie działa tak, jak powinien.

No, dobrze, ale nie zatrzymujemy się na naszych gromadach i wybiegamy wzrokiem jeszcze dalej. Co widzimy? Również gromadę, tyle że galaktyk.

Fascynujące, prawda? Czy tylko ja się podniecam gromadami galaktyk czy to powszechniejsze uczucie? Oto na zdjęciu powyżej gromada Abell 370. Gromady gromad to supergromady, a supergromady do kupy dają nasz Wszechświat.
No i teraz wisienka na torcie: wyobrażam sobie czasami, że gdzieś hen, hen daleko jest ktoś, kto dysponuje tak niesamowitym sprzętem, że kieruje go w niebo i ogląda gromadę wszechświatów. Jedne młodsze, inne starsze. Czy istnieją inne wszechświaty poza naszym? Oto zadanie domowe dla wszelkiej maści astronomów i fizyków przyszłych pokoleń. Ja tam wolę myśleć, że tak.
Wszystkie zdjęcia z NASA.

4 komentarze :

 1. zewsząd i znikąd13 września 2009 17:07

  Tak serio, to kiedy czytam o tak przeraźliwych ilościach galaktyk, gromad itp., moja pierwsza myśl jest dość banalna: to niemożliwe, żeby istniało tylko 10 do 79 cząstek elemetarnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na ostatnim zdjęciu ślicznie ujawniło się soczewkowanie grawitacyjne :)
  A tak przy okazji - nowe zdjęcia z Hubble'a są niesamowite...

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda? Mnie to zawsze powala, że najpiękniejsze rzeczy są niewidoczne gołym okiem. Ot, takie mgławice planetarne - niezwykle kolorowe. Albo dla odmiany bakterie czy inne drobnoustroje widziane przez mikroskop elektronowy - po prostu fascynujące!

  OdpowiedzUsuń
 4. ZACHWYCAJĄCE kosmologowie twierdzą ,ze to co widzą teleskopy ,czyli miliardy galaktyk to tylko znikoma częsc tego,czego nie widzimy przeraza mnie ogrom kosmosu . A CZYM MY LUDZIE W OBLICZU TEGO BEZMIARU JESTESMY ?,,,A BADAMY KOSMOS ,DOPRAWDY ZADZIWIAJĄCE TO WSZYSKO JEST

  OdpowiedzUsuń