Kwadratowa mgławica planetarna

Rzadko zdarza się, żeby w przyrodzie występowało coś, co ze swej natury ma bardzo regularne kształty. Jeśli już, to mamy do czynienia z kulą. No, dobrze, kryształy przybierają formę graniastosłupów, sześcianów i takich tam, ale... kwadratowa mgławica planetarna?


No, ale jest, jest. Jakby ktoś podejrzewał, że to fotomontaż, to jeszcze jedno zdjęcie.A cóż to za wynalazek? Bywa, że kosmos zaskakuje, prawda? Mgławica jest o tyle nietypowa, że otacza parę gwiazd. Parę tak sobie bliską, że tworzy ciasny układ podwójny. To oznacza, że gwiazdy silnie oddziałują na siebie grawitacyjnie i po prostu mają wiele wspólnego, także otaczający je wspólny obłok  materii. Istnieją tak ciasne układy podwójne, które zapracowują na miano kontaktowych. Gwiazdy wręcz stykają się powierzchniami!
W tym przypadku tak nie jest. Ponieważ jednak silne wzajemne oddziaływanie grawitacyjne ma miejsce, wyrzucana z gwiazd materia może się przemieszczać tylko w określonych kierunkach. Układa się zatem w dwa stożki połączone wierzchołkami. Tak się szczęśliwie składa, że my, obserwatorzy z Ziemi, widzimy Czerwony Kwadrat dokładnie z boku, dlatego wydaje nam się, że mgławica jest kwadratowa. Z innej perspektywy kształt byłby inny, a o kwadracie nie byłoby mowy.
Mgławica jest poszczebelkowana jak drabina. Dzieje się tak dlatego, że materia nie wypływa jednostajnym strumieniem, tylko jest wyrzucana raz po raz w takich "miniwybuchach".
Czerwony Kwadrat nie jest mgławicą planetarną z prawdziwego zdarzenia, ponieważ gwiazdy ją tworzące nie należą do białych karłów. Ale są na prostej drodze. Mówimy więc o mgławicy protoplanetarnej. Mgławicą planetarną całą gębą stanie się niebawem.

1 komentarze :

  1. Aleś mnie zaskoczył o mglistym poranku w pół do piętnastej :)

    OdpowiedzUsuń