Kto zawinił w kolizji dwóch galaktyk?

Czasami wśród kierowców bywa tak: na skrzyżowaniu stoją dwa samochody z obitymi zderzakami, blokują cały ruch w jedną i drugą stronę, a ci kłócą się zapamiętale i nie mogą ustalić, czyja wina. Obaj niewinni najpewniej. Przyczyny zewnętrzne zadecydowały. Może wiatr wiał za mocno? W każdym razie stoją, blokują i debatują, a kolizja ewidentnie była i jej skutki obserwujemy jak na dłoni.
Podobnie jest w przypadku przedziwnej galaktyki Koło Wozu.

 Zdjęcie: Wikipedia

Galaktyka naprawdę wygląda jak... koło. Ma nawet "szprychy"! Oczywiście od początku tak nie było. Jej nietypowy kształt jest właśnie wynikiem zderzenia się dwóch galaktyk. Wskutek kolizji spiralny charakter ramion większego obiektu zatarł się i gwiazdy zostały wyrzucone, tworząc pierścień wokół jądra, które dla odmiany nieco zapadło się w sobie. Trochę już czasu od tego zdarzenia upłynęło i spiralne ramiona zaczynają się odtwarzać. To właśnie te szprychy. Za jakiś czas być może będziemy obserwować porządną spiralną galaktykę, no, może tylko z nieco dziwnym jądrem.
Teraz kwestia, kto zawinił. Naturalnymi podejrzanymi są dwie małe towarzyszące Kołu Wozu galaktyki. widoczne z prawej strony na zdjęciu. Żadna nie ma alibi. Za winą tej niebieskiej nieregularnej przemawia właśnie jej nieregularny kształt. Za winą drugiej to, że sprawia wrażenie, jakby została ogołocona z większości gwiazd.
Prawda jednak leży gdzie indziej. Prawdziwy winowajca uciekł z miejsca zdarzenia i znajduje się obecnie w odległości 250 tys. lat świetlnych od pechowej galaktyki. Niezbitym dowodem w sprawie jest jest ciągnący się za galaktyką strumień materii niczym olej cieknący z uszkodzonego zbiornika w samochodzie.
Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po pierwsze Koło Wozu pozbierało się do kupy. Po drugie w wyniku zdarzenia powstało mnóstwo nowych gwiazd, a pewnie i mnóstwo nowych planet i - dlaczego by nie - mnóstwo nowych księżyców. I kto wie, czy nie nastąpiła przy okazji jakaś eksplozja życia? Bo niby dlaczego mamy być sami we Wszechświecie?

2 komentarze :

 1. witam,
  jestem Cezar,
  poproszę o zastukanie do mnie,
  gg 2168876,
  mam pytania ale tu nie chcę się błaźnić,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. gg nie używam. Pisz tu: kruszyzna@gmail.com

  OdpowiedzUsuń