Ziemia i Księżyc widziane z kosmosu

Księżyc, jaki jest, każdy widzi. Co noc nam "łysy" na niebie światłem zapodaje. No, chyba że jest w nowiu, to nie. I taki jasny się nam on wydaje, że rany boskie. Ziemia z jego powierzchni wygląda jednak nie gorzej.Powiedzmy jednak, że powyższy obrazek to również nihil novi. Spójrzmy zatem na Ziemię i Księżyc w drodze na Jowisza. Tak prezentują się oba ciała niebieskie widziane okiem sondy Galileo z odległości 6,5 mln km.Mniam, mniam, delicje. Zwróćcie uwagę na to, że "łysy" wcale tak jasnością nie powala. Nic dziwnego. Nasz Księżyc jest jednym z ciemniejszych w Układzie Słonecznym. Odbija tylko 7% światła, które do niego dociera! Ziemię i Ksieżyc widać w połowie. To również zupełnie normalne. Jeśli patrzymy z zewnątrz na planety znajdujące się bliżej Słońca niż my, to występują u nich fazy jak w przypadku Księżyca. My w ten sposób podziwiamy Merkurego i Wenus (a propos, Wenus jest najpiękniejsza i najjaśniejsza właśnie jak jest tuż po nowiu, a nie w pełni wbrew pozorom. Polecam!). Dla Marsjanina Ziemia również raz będzie w nowiu, raz w kwadrze, a raz w pełni razem ze swoim satelitą. Dla Jowiszanina fazy będą charakterystyczne dla planet od Merkurego po Mars i tak dalej...
O, proszę zatem. Widok Ziemi i Księżyca z Marsa:Czyż nie wyglądają jak podwójna planeta? Słusznie i są zakusy, żeby tak właśnie na te ciała patrzeć. Jakby idea się przyjęła i weszła w życie, nie mieszkalibyśmy na planecie, wokół której krąży jeden naturalny satelita, tylko w układzie podwójnym planet, przy czym jedna jest przez nas skolonizowana, a druga jeszcze nie. Hmmmm, brzmi intrygująco. Jestem za :-)


6 komentarze :

 1. Dlaczego jak my patrzymy na księżyc to jest na jasnym tle a ziemia z księżyca na ciemnym? to wpływ odbitego śiatatłą czy atmosfery?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie tak. Przeciez my patrzymy na Księżyc przez grubą warstwę atmosfery. Jeśli Księżyc widoczny jest w dzień, to promienie słoneczne rozpraszają się w atmosferze - stąd wrażenie, że niebo jest niebieskie. I na tym tle widać naszego satelitę. Na Księżycu atmosfery nie ma. Dlatego zawsze widać Ziemię na ciemnym tle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kosmos.... planety ,wszechświat... najbardziej fascynujące w nim jest to,że kryje w sobie tyle jeszcze nie odkrytych tajemnic...,ze jest strasznie wielki.... taki wielki,że człowiek nie może go dokładnie badać... fascynuje mnie tez UFO przecież nie jesteśmy sami!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. tylko nie UFO błagam jak coś to kosmita!

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie na pewno nie jestesmy sami bo najdalej dolecielismy na marsa i nic wiecej. wiec zakladanie ze jestesmy sami to nie jest zbyt na mimjscu

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie ciekawi dlaczego Ziemia z Księzyca wygląda (jest tej samej wielkości) jak Księżyc z Ziemi? Przecież Ziemia jest chyba 4 razy większa od Księżyca, czy tej różnicy wielkości nie powinniśmy widzieć z Kiężyca ?

  OdpowiedzUsuń