Najmniejszy zaobserwowany obiekt Pasa Kuipera

Co to jest Pas Kuipera? To nie najnowsza propozycja domu mody Versace, nie gadżet rodem z seksshopu, również nie alternatywna nazwa pasa cnoty. Nie ma nic wspólnego z paskiem klinowym ani linią demarkacyjną. To zbiór obiektów, które krążą sobie wokół Słońca poza orbitą Neptuna. Jednym z obiektów Pasa Kuipera jest również Pluton, czyli niedawna ostatnia planeta naszego Układu Słonecznego, zdegradowana do rangi planety karłowatej. Nasze planety kończą się więc na Neptunie, jakby ktoś nie wiedział. A dalej jest właśnie Pas Kuipera.
Skąd się ten pas wziął? Jakaś planeta się rozpadła w spektakularnej kolizji? Raczej nie. Wygląda na to, że to po prostu resztkowy materiał niezużyty w procesie budowy planet, kiedy cały ten bajzel wyłaniał się jeszcze z dysku protoplanetarnego otaczającego nowonarodzone Słońce.
Wiele śmiecia w tym pasie lata. Są i wielkie obiekty rozmiarów Plutona, a nawet przewyższające go gabarytami (si, si), są i kosmiczne drobiny. No, i ostatnio w stronę tych drobin zwrócił swoje oko teleskop Hubble'a. Co odkrył? Najmniejszą znaną dotąd drobinę Pasa Kuipera. Skałkę o rozmiarach 60x100 km. No, spora skałka, spora. Ale spróbujcie coś takiego wyhaczyć z odległości kilku miliardów kilometrów!
Artysta skałkę wyobraża sobie tak:


Źródło: NASA

Ta gwiazdka trochę jaśniejsza niż inne to zapewne nasze Słońce. Ech, przelecieć się do takiego Pasa Kuipera i pooglądać... Co ja gadam! Na orbicie okołoziemskiej się znaleźć! Od tego zacznijmy...

1 komentarze :

  1. zewsząd i znikąd28 stycznia 2010 00:14

    W książeczce dla dzieci "Porażająca Galaktyka", z kolei o naszym całkiem pobliskim pasie planetoid: "Największa ma średnicę 1000 km i nazywa się Ceres. Najmniejsza jest mniejsza od ziarnka piasku. Ten, kto by odkrył tę planetoidę, nazwałby ją pewnie Calineczką." ;)

    OdpowiedzUsuń