Szybki Bill

Nie bądź taki szybki Bill, wstrzymaj się choć kilka chwil - swego czasu śpiewała Karin Stanek. Umówmy się, że śpiewała. Do kogo kierowała słowa? A kto ją tam wie? Może do jakiegoś gościa w dzwonach z kantem i gitarą (w końcu byłby dla niej parą), ale równie dobrze mogłaby śpiewać do gwiazdy V838 Monocerotis.


Monocerotis niedawno opuściła ciąg główny i przeszła do stadium czerwonego olbrzyma. Normalnej gwieździe zmiana "kategorii wagowej" zajmuje kilka tysięcy lat. Monocerotis potrzebowała zaledwie kilku miesięcy. W czasie tej gwałtownej metamorfozy odrzuciła część swojej materii, która energicznie dała drapaka w przestrzeń kosmiczną. Obecnie rozpościera się na przestrzeni 14 lat świetlnych.


Przepiękna, prawda? W trakcie wybuchu stała się co najmniej 600 000 razy jaśniejsza niż Słońce. Ta gwiezdna dyskoteka miała miejsce w 2002 roku. W kwietniu 2002 Monocerotis pojaśniała po raz ostatni. Od tego czasu obserwujemy ciągle rozszerzającą się otoczkę. Zdjęcia podane poniżej świetnie ilustrują ten proces.

Źródło: Wikipedia

Gwiazda - a właściwie układ podwójny gwiazd ze zmiennym olbrzymem w roli głównej - bytuje sobie na peryferiach naszej Galaktyki. Można ją odnaleźć w gwiazdozbiorze Jednorożca. Konstelacja ta przynależy co prawda do nieba południowego, ale zimą również jest widoczna na terytorium Polski. Nisko nad południowym horyzontem. No, to mieszczuchy mogą sobie co najwyżej pomarzyć. Za to taki Ścibor może z powodzeniem sięgać po lornetkę. :-) Jasność gwiazdy wynosi około 7,5 m. Jakby się uprzeć, można ją odnaleźć. Wystarczy cierpliwość i odpowiednie obserwacyjne wsparcie. W postaci sześciopaka na przykład. Oczywiście nie zobaczymy żadnych powodujących opad szczęki szczegółów, ale przecież nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, tylko żeby go gonić.

PS. Bardzo dziękuję za dotychczasowe konkursowe wsparcie :) Kto nie kliknął, ma szansę do 23 lutego włącznie. Z góry pięknie dziękuję :)

2 komentarze :

  1. Wyglada zarabiscie:) Na zdjeciach, bo nisko nad horyzontem na poludniu to mam las no i nie mam szesciopaka...;)

    OdpowiedzUsuń
  2. zaraz zaraz... czyli nie wygląda już tak niebiesko jak na pierwszym zdjęciu? Bo jeżeli nie, to zwałka na maksa, no... Tekstury w Unreal Tournament trzeba będzie zmieniać.

    OdpowiedzUsuń