Niebo w komórce

Posiadacze telefonów komórkowych z systemem Android mogą się poczuć mile połechtani. Zwłaszcza jeśli lubią  zadzierać głowę do góry w celu podziwiania tworów kosmosu, nie zaś w celu zaznaczenia wyższości swojej osoby. W telefonach z tą komórkową dystrybucją Linuksa jest bowiem dostępny ciekawy gadżet. Konkretnie można go zasiorbać (darmowo) poprzez Android Market. Aplikacja nosi wdzięczną nazwę Google Sky Map i - ależ tak, słusznie - ma nazwę bardzo podobną do Google Sky dostępnego tu.
Jak działa bajer? Ano naprawdę bajerancko. Kluczem do zadowolenia użytkownika jest tutaj łączność z GPS, która pomaga określić położenie delikwenta w przestrzeni kosmicznej. Na podstawie GPS program stwierdza, że Kowalski znajduje się na Ziemi, w Polsce, a konkretnie w Koziej Wólce. Szerokość geograficzna 50-ty równoleżnik północny z kawałkiem. Na ekranie komórki pojawia nam się nieboskłon z zaznaczonymi obiektami astronomicznymi. 


To oczywiście jeszcze na kolana nie rzuca. Bajer polega na tym, że ekran jest, hmm, dynamiczny czy jak to zwał i obracając się np. na wschód, widzimy na monitorze gwiazdozbiory położone po wschodniej stronie nieba. Obracamy się na zachód i widzimy te na zachodzie. Kierujemy telefon do góry i widzimy to, co aktualnie znajduje się w zenicie - dla szerokości geograficznej Kowalskiego, przypomnę. Celujemy w podłogę i widzimy konstelacje niewidoczne w tej naszej Koziej Wólce (np. Krzyż Południa).
Obraz nieba jest co prawda mocno schematyczny, ale stanowi genialną pomoc w odnajdywaniu interesujących nas obiektów. Tak jakbyśmy mieli atlas nieba zawsze w kieszeni. Z boku jest panel pozwalający wybrać, jakie obiekty mają być zaznaczane. Mogą to być gwiazdy (wtedy pokazują się nazwy głównych gwiazd konstelacji), mogą być planety...


... galaktyki, mgławice, gromady otwarte i kuliste itp. Mamy zaznaczone poszczególne równoleżniki sfery niebieskiej, stosunkowo łatwo więc się orientować. Myślę, że aplikacja może się przydać przy amatorskich obserwacjach. Znakomicie ułatwia odszukanie interesujących obiektów. Polecam wszystkim posiadaczom komórek z Adnroidem.


1 komentarze :