Magnetyzm serca galaktyki

Magnetyzm serca to taka książka. Nie czytałam. Jednak nawet bez czytania z czystym sumieniem można powiedzieć, że z sercami to różnie bywa. A jeśli chodzi o serce galaktyki, to z powodzeniem możemy westchnąć za poetą, że są takie rzeczy na świecie, które nie śniły się waszym filozofom.
Panie i panowie, oto galaktyka NGC 1275, która zyskała miano "magnetycznego potwora" z racji swego serca właśnie.


A sercem tym jest to, co sercem galaktyk zwykle bywa, czyli czarna dziura. Czarna dziura to jednak nie byle jaka, bo generująca niezwykle silne pole magnetyczne. Ten typ tak ma. Właśnie to pole magnetyczne utrzymuje w ryzach przedziwne gazowe struktury w kolorze czerwonym. Gaz ten - rozgrzany do skromnych 55 mln stopni - chciałby uciec w przestrzeń, ale nie może. Trzymany przez to pole. Na zdjęciu widać, jak czerwone łuki zakręcają, trochę na podobieństwo protuberancji słonecznych. Właśnie dzięki tym włóknom siła pola magnetycznego została oszacowana. Czyli jest tak: uciec nie mogą, ale też nie zmierzają ku niechybnemu pożarciu w centralnej czarnej dziurze. Utrzymują swoje gazowe status quo.
NGC 1275 jest galaktyką soczewkowatą. To typ w pół drogi między galaktyką eliptyczną a spiralną. Galaktyki eliptyczne występują w różnym stadium spłaszczenia, od doskonale kulistych, po przyzwoicie płaskie elipsoidy. Galaktyki soczewkowate przypominają te najbardziej spłaszczone z eliptycznych. Można wyróżnić centralne jądro i spłaszczony dysk tego, co poza nim, nie można jednak dostrzec spiralnej struktury tego spłaszczenia. W przeciwieństwie też do galaktyk eliptycznych w galaktykach soczewkowatych nie występują gwiazdy młode, a materii międzygwiezdnej jest w nich jak na lekarstwo. Ot, stetryczałe galaktyczne staruszki.
NGC 1275 została odkryta już dawno, bo w XIX wieku, kiedy to Heinrich Louis d'Arrest skierował swój teleskop w stronę gwiazdozbioru Perseusza. Jednak dopiero 2006 rok i zdjęcie zrobione teleskopem Hubble'a (zamieszczone w tej notce) pozwoliło docenić jej piękno.

6 komentarze :

 1. Uwielbiam czytać Twojego bloga . Piszesz ciekawie i nie głupio (=
  A wszystkie zdjęcia są fantastyczne ! Tak trzymaj ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hurra. nowa notka w stylu jaki lubię :) Ostatnio jakoś rzadziej te notki się pojawiają?

  pozdrawiam,
  odświeżający stały czytelnik

  P.S 1(tzn. stronę odświeżający, nie siebie jako takiego)

  P.S 2 (tzn. siebie też odświeża, ale to nie ma nic wspólnego z przeglądarką)

  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadziej niestety, rzadziej, bo nie wyrabiam z pracą zarobkowo-blogową. Może już w krótce mniej będę zaniedbywać moją wielką miłość, czyli kosmos :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nareszcie coś sie pojawiło :) Dobrze czasem przyjąć dawkę czegoś kosmicznego, a ja juz byłem na głodzie. Szacun dla Autora.. świetny blog :)


  Pozdro Żuraw
  http://www.myspace.com/bandultramagenta

  OdpowiedzUsuń
 5. Notki pojawiają się rzadziej, ale i tak świetne jak zawsze :) Rozumiemy też życie prywatne i wybaczamy, chociaż z ciężkim sercem, chwilowe zaniedbanie. Przynajmniej ja wybaczam, nie wiem, jak inni xP

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. czarna dziura, która wytwarza pole magnetyczne, i emituje fale EM w zakresie widzialnym!!!??????
  Absolutnie rewelacyjne odkrycie!!!

  OdpowiedzUsuń