Nowy księżyc Plutona w starym, dobrym Hubble'u

"Dziś mam urodziny, to wielki dzień, raz na rok, tylko raz" - śpiewają zwierzaki z BabyTV. Cztery dni temu mogłam te słowa odnieść osobiście do siebie. Dostałam wspaniałe dwa prezenty. Jeden to znalezienie i wynajęcie lokalu, który wkrótce otworzę (uwaga, jestem biznesłumen, przy czym nie wiem, czy bardziej łumen, czy bardziej biznes), a drugi to news, który nadszedł z NASA. A news - czy też mesydż, jak mawia Dżoana Krupa - głosił, że astronomowie wypatrzyli kolejną skałę w kosmosie, która to skała ma to szczęście być nowym księżycem Plutona!

Źródło: http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/pluto-moon.html
Nowy obiekt otrzymał póki co mało romantyczną nazwę P4. Jedno jest pewne: rozmiarami nie powala. Występuje mniej więcej w tej samej kategorii wagowej, co Fobos i Dejmos, księżyce Marsa. P4 ma około 13-34 km średnicy. W skali kosmosu - mikropyłek. Wygląda też na to, że mikropyłek okrąża swoją planetę (karłowatą zresztą) po trzeciej pod względem odległości orbicie. Dalej jest tylko Hydra.

Źródło: to samo, co wyżej.

Odkrycie ucieszyło astronomów. Nie dlatego, że wnosi ono coś nowego do nauki o kosmosie, bo - bądźmy szczerzy - skałek podobnym do P4 krąży w naszym Układzie Słonecznym na kopy. Miło jest, owszem, wiedzieć, że Plutonowi przybyło to i owo i więcej gruzu wokół niego krąży, ale szczególnego podniecenia jakoś to nie wzbudziło. Rzecz w tym, że nowy księżycek wypatrzył teleskop Hubble'a. Udowodnił tym samym, że jest w stanie dojrzeć nawet takie drobiny z odległości 5 miliardów kilometrów. Rządzi, ot co! Trwają co prawda prace nad nowym teleskopem, który starego dobrego Hubble'a odeśle na emeryturę (to międzynarodowy projekt, bodajże 20 krajów w nim uczestniczy), ale póki co staruszek trzyma się dzielnie i zapewnie niejedno nam jeszcze pokaże. Amen.

2 komentarze :

  1. no, telskop Hubble'a otworzył nam oczy na świat :)!
    jesu, a ja się zatrzymałam w wiedzy o Plutonie,że ma tylko Charona wokół siebie! Pluton jest uznawany za planetę czy za jakiś pomniejszy obiekt w naszym Układzie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pluton parę lat temu przestał być planetą i zaczął być planetą karłowatą, jakich wiele w naszym Układzie. Planet więc mamy oficjalnie osiem. I ileś tam niedorobionych :)

    OdpowiedzUsuń