Radiowo sięgamy, gdzie wzrok nie sięga

Powiem tak: nietoperz padłby na kolana i zawył z zachwytu, a potem jeszcze wyciął hołubca z oberaskiem (tfu, odwrotnie) i to jeszcze w locie. Doceniłby inicjatywę, innymi słowy. Całe życie schodzi mu na wysyłaniu fal i odbieraniu ich z powrotem. Gdyby więc usłyszał o SKA Telescope, to należałoby się obawiać o jego zdrowie. Trzeba by było dawkować mu informacje oszczędnie i z wyczuciem.

Nam nie trzeba. Mężnie przyjmiemy to na klatę ;) Rozchodzi się moi drodzy o znajdujący się w Australii (zdaje się, że ciągle under construction) największy na świecie radioteleskop. SKA Telescope.

Zdjęcia pochodzą ze strony skatelescope.org i zostały umieszczone w dziale z informacjami prasowymi


Kiedy wreszcie powstanie, będzie 50 razy czulszy niż największe dzisiejsze radioteleskopy. To będzie prawdziwy nasłuchowy orgazm. Wychwycimy sygnały z takich zakamarków, że najdalszy znany kwazar (odległość 13 mld lat świetlnych), będzie się wydawał tak położony, jak znajoma budka z piwem za rogiem. Kto wie, co przyniosą te odkrycia. Niezwykle nurtuje mnie (i nie tylko mnie podejrzewam) kwestia, czy znamy już wszystko i zaglądnęliśmy najdalej, jak można. Czy granice Wszechświata, jakie znamy, są faktycznie jego granicami? Bo może to dopiero półmetek? 

Na stronie skatelescope.org czytamy (o ile dobrze zakumałam), że SKA jest tak czuły, że będzie w stanie wykryć radar lotniskowy na planecie oddalonej o 50 lat świetlnych od Ziemi. Postawmy poprzeczkę wyżej, co się będziemy szczypać. Niech ktoś tam leci i włączy radio ;) Obiecująco to wszystko wygląda, obiecująco. Czekam na spektakularne odkrycia. Adekwatne do obietnic.

3 komentarze :

 1. Jak będzie taki hiper czuły, to mu pewnie będzie sygnał zakłócał radar lotniskowy na drugim kontynencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wpadli na pomysł, jak ten problem obejść ;)

   Usuń
 2. "Czy granice Wszechświata, jakie znamy, są faktycznie jego granicami?" nie wydaje mi się, że Wszechświat miał jakieś granice, a na pewno nie w promieniu około 14mld lat od Nas z uwagi na to, że jego promień jest zdecydowanie większy.

  OdpowiedzUsuń