Mgławica Stożek - piękny, rogaty kawałek kosmosu

Pamiętacie Jolę Rutowicz? Dla będących nie w tomacie (w tomacie siedzą już skumbrie) to taka celebrytka, która po udziale bodajże w reality show pt. Bar tudzież Big Brother zasłynęła trzema rzeczami: wybitną inteligencją, tipsami dłuższymi niż krajowa "8" i miłością do różowych jednorożców. I popatrzcie, jakżeż natura jest cudowna i w swoim całokształcie wychodząca na przeciw zwykłemu śmiertelnikowi (tu Jola z pewnością strzeliłaby focha, albowiem ona niezwykła jest), że zadbała o to, by w kosmosie zaistniało coś, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kształtów przypominających - ach, ach - róg jednorożca. Panie i panowie, voila, Mgławica Stożek (NGC 2264) znajdująca się gdzie? A gdzieżby indziej - w konstelacji Jednorożca właśnie!

Zdjęcie z hublesite.org

Czy to nie cudowne, że istnieje gwiazdozbiór Jednorożca? I na dodatek najpiękniejszy jego element, czyli mgławica emisyjna NGC 2264 jest - trzymajcie mnie! - różowy!

Mgławica Stożek to część mgławicy emisyjnej NGC 2264, która niczym kołderką otacza młodą gromadę otwartą gwiazd. Ten gaz i pył tworzący mgławicę to pozostałości materiału, który posłużył do budowy młodych amatorek reakcji termojądrowych. Sama gromada, licząca około 600 elementów, ze względu na swój kształt została ochrzczona wdzięcznym mianem Choinka.

Zdjęcie z Wikipedii

Mgławica Stożek wbija się od dołu w mgławicę otaczającą gromadę Choinka jak... zresztą co ja wam będę na talerzu dawać, jak się wbija. Proszę sobie skojarzyć, a ja przemilczę, ponieważ mnie akurat kojarzy się to wybitnie kosmato i ogólnie bardzo brzydko :)

PS. Jolu, pozdrawiam. Na parę minut oderwij wzrok od tipsów i spójrz w niebo. Nie stracisz.

1 komentarze :

  1. pierwsze zdjęcie kojarzy mi się z lwem wpatrzonym w niebo (trochę abstrakcyjne niebo;) )...

    OdpowiedzUsuń