Koński Łeb - Kasztanki Marszałka życie po życiu

Trzeci maja to taki dzień, kiedy coś patriotycznego powinno się napisać. Święto wzniosłe jest i żadna prawicowo-lewicowa rozróba tego nie zmieni. Nie napisałam trzeciego maja nic, a dzisiaj jest czwarty. Nic takiego się nie dzieje, trwa wielki łykend, trwa święto matki boskiej grillującej, dlatego można się pokusić o święta niepodległościowego życie po życiu. Żeby smaczek pariotyczny zachować, wspomnijmy kasztankę Marszałka.

Zdjęcie NASA. Skombinował i obrobił Robert Gendler

Powyżej w prawej górnej części zdjęcia znajdziecie mgławicę Koński Łeb, która oczywiście wspomnieniem kasztanki nie jest, ale umówmy się zupełnie prywatnie, że jednak i owszem, bo mi się koncepcja notki rozjedzie, a ponieważ doświadczam potężnego tupotu białych mew (podkuły buty, dranie), to o inną byłoby mi trudno. Z litości dla autorki blogu idźmy za ciosem.

Mgławica Koński Łeb jest obiektem niezwykle ciekawym (truizm). Po pierwsze leży w konstelacji Oriona w pobliżu Pasa Oriona, co już samo w sobie powinno spowodować radosne merdanie ogonem (końskim, ofkorz). Po drugie jest obiektem aktywnie gwiazdotwórczym, czyli miejscem, gdzie ciągle rodzą się nowe gwiazdy. To swoją drogą jest wyrok wydany na mgławicę, która pod wpływem ich promieniowania już wkrótce się rozproszy (przy czym "wkrótce" rozpatrujemy w skali kosmicznej). Po trzecie na obrzeżach mgławicy znajdziemy obiekty Herbiga-Haro, czyli, hmm, jakby to ująć, takie skupiska materii, mgławicopodobne skupiska materii, które są w postaci dżetów wyrzucane z młodziutkich gwiazd. Tak jakby sobie gwiezdne dziecko rzygnęło lub ulało (i czytający to rodzice doskonale wiedzą, o co chodzi). Obiekty Herbiga-Haro krótki mają żywot dżeta poczciwego i po kilku tysiącach lat odchodzą w ostateczny niebyt.

Zdjęcie mgławicy Koński Łeb zapodane w tej notce zostało zrobione w podczerwieni z wykorzystaniem dwóch teleskopów: naziemnego teleskopu Vista oraz kosmicznego Hubble'a. Bo "normalnie" wygląda tak:

Zdjęcie hoga.pl

Tys piknie ;)

0 komentarze :

Prześlij komentarz