M20 - mgławica Trójlistna Koniczyna

Uwaga, uwaga, najnowsze plotki głoszą, że PSL zmienia logo. Z koniczynki czterolistnej przerzuca się na trójlistną. Z dwóch powodów. Po pierwsze spotkanie czterolistnej koniczynki w "realu" jest mniej więcej tak samo prawdopodobne jak powodzenie rządowej recepty na sukces. Po drugie - i to jest ważniejsze - zachwycili się mgławicą Trójlistna Koniczyna, noszącą potocznie ksywkę M20.

Zdjęcie z http://apod.nasa.gov/

Kto powie, że nie zachwyca, ten trąba i jeszcze się na gniew prezesa PSL narazi (a oni władają stołkami, radziłabym więc żyć w pokoju ;) ). Trójlistna Koniczyna jest mgławicą emisyjną, czyli taką, w której świeci gaz i pył międzygwiazdowy. A świeci, ponieważ rozświetla go światło gwiazd gromady otwartej, którą ta mgławica przesłania (w gwiazdozbiorze Strzelca tak w ogóle to wszystko się znajduje). Mgławica znajduje się w odległości ciężkiej do ustalenia. Szacuje się, że jest to coś miedzy 2 a 9 tys. lat świetlnych. Niezły rozrzut.

Panta rhei, więc carpe diem. Jeszcze nam trochę Trójlistna Koniczyna oko pozachwyca, ale jej dni są policzone. Światło gwiazd działa rozpraszająco na gaz i pył tworzący mgławicę, jeszcze więc parę tysięcy lat i po M20 pozostanie jedynie wspomnienie. Spieszmy się obserwować mgławice, tak szybko odchodzą...


0 komentarze :

Prześlij komentarz