Stado galaktyk? Gromada galaktyk Abell 2744

W kupie raźniej. Kupy nikt nie ruszy. No dobra, są wyjątki. Rodzic małego dziecka rusza kupę nie raz i nie drugi, mało tego, z upływem czasu wspina się na niezwykłe wręcz wyżyny profesjonalizmu. Drugi wyjątek dotyczy teleskopu Hubble'a, który różne kupy rusza. Już to kupę gwiazd w postaci gromady otwartej tudzież kulistej, lub też kupę galaktyk w postaci gromady galaktyk. W przypadku gromady galaktyk Abell 2744 teleskop Hubble'a z czystym sumieniem może powiedzieć: o take kupe walczyłem!

Zdjęcie z www.redorbit.com

Cóż to za galaktyczne guano ten Abell 2744? A dyć to nie guano jest żadne, a obiekt wielce krasny, czyli wybitną urodą się wyróżniający. Po pierwsze piękny. Po drugie ta gromada galaktyk tak działa, że za sprawą zjawiska zwanego soczewkowaniem grawitacyjnym zachowuje się jak szkło powiększające, przybliżając obiekty, które znajdują się za nią. Normalnie nie byłyby widoczne, ale to zakrzywienie przestrzeni tak właśnie działa. Co tam widać za tą gromadą? No cóż, kolejne galatkyki, sęk w tym, że te najodleglejsze. Te leżące ponad 12 miliardów lat świetlnych od nas, czyli jednocześnie jedne z najstarszych we Wszechświecie. Rewelacyjny sposób na "cofnięcie się w czasie" i zbadanie, jak wyglądał kosmos u zarania dziejów. 

Zdjęcie z handra.harvard.edu (czyli dla odmiany nie z teleskopu Hubble'a)

Powiększone i przybliżone zostały nie tylko obiekty spore, ale też i te maleńkie, wielokrotnie mniejsze od naszej Galaktyki. I wielokrotnie mniej jasne. Gdyby nie gromada Abell 2744 nigdy nie dowiedzielibyśmy się o ich istnieniu. Fizyka jest piękna!

1 komentarze :

  1. Nie "obiekt wielce krasny" tylko "krasiwyj". No chyba, ze chodzilo o to, ze ten obiekt jest czerwony... W koncu na zdjeciu czesciowo czerwonawy jest:D

    OdpowiedzUsuń