NGC 2174, Monkey Head Nebula cieszy oko

Boże, co za dzień. Czuję się przeczołgana, sponiewierana, wyszarpana, skopana i wychlastana po ryju. Skopana zresztą po przyjęciu pozycji doskonale zgodną z linią horyzontu, co było jawnym sprzeniewierzeniem się zasadzie, że nie kopie się leżącego. Kopie się, kopie i jeszcze do tego starannie przykłada.

Olać to. W takim dniu jak ten trzeba zapodać sobie jakieś lekarstwo podnoszące morale i stymulująco wpływające na pogodę ducha. To może być na przykład jakaś piękna mgławica emisyjna. Coś takiego jak NGC 2174, czyli Monkey Head Nebula. W Orionie. Lubimy Oriona. Lubimy Monkey Head Nebula.


Jej słitfocia trzaśnięta przez teleskop Hubble'a to prawdziwa pięknota. Mniam, mniam, palce lizać. Mgławica NGC 2174 skrywa w sobie młode gwiazdy, gromadę otwartą NGC 2175. Przypomnijmy, gromada otwarta to grupa gwiazd związanych ze sobą grawitacyjnie. Silnie związanych. Gromady otwarte, jakie znamy, zawierają głównie gwiazdy bardzo młode, takie gwiezdne niemowlęta. I tak to jest w przeciwieństwie do gromad kulistych, bo wiek ich członków jest dużo bardziej zaawansowany.

Żródło fotki: www.deepskygallery.com

Mgławica Małpia Głowa za jakiś czas zakończy swój żywot jak na mgławicę emisyjną przystało, czyli po prostu rozpłynie się w przestrzeni. Póki co jednak, niech cieszy oko.

Źródło: www.smallmadtv.com
1 komentarze :

  1. Witamy!
    Zapraszamy do udziału w Konkursie na Nieoficjalny Blog Roku 2014.
    Szczegóły znajdziesz tutaj: http://nieoficjalny-blog-roku.blogspot.com/ .

    Serdecznie pozdrawiamy! :)

    OdpowiedzUsuń