Coehlo w kosmosie

Dawno, dawno temu, w odległym PRLu, uczennice szkół podstawowych (które wtedy miały osiem klas, prawdaż) prowadziły pamiętniczki. W tych pamiętniczkach wpisywano rozmaite sentencje, a jedną z najpopularniejszych była taka, której pozazdrościłby nawet Paulo Coehlo: "Są trzy piękne rzeczy na świecie: koń w galopie, dziewczyna w tańcu i jacht pod żaglami". Coehlizm sentencji jest tak coehliczny, że gasi i zawstydza wszelkie duperele publikowane przez "Te myśli" i inne fejsbucze odnogi.

Po cóż, ach po cóż rozpisuję się o tem? Rozpisuję się, bo postanowiłam zaadaptować coehlizm do celów kosmicznych. Są trzy piękne rzeczy na świecie: kosmos, kosmos i kosmos. Przeżyli? Przeżyli. Bolało? Bolało. To trzeba się napić ;)

Jak już sobie golniecie dla równowagi ducha, zobaczcie na kilka fotek sentencję powyższą ilustrujących.

Gromada galaktyk SDSS J1038 + 4849 sfotografowana teleskopem Hubble'a, która wydaje się uśmiechać. Kosmos ma niezły zaciesz.

Zdjęcie z www.nasa.gov

Galaktyka NGC 7814, czyli Małe Sombrero

 Zdjęcie z www.nasa.gov

Silne źródło promieniowania SNR 0519-69.0, pozostałość po masywnej gwieździe, która pięknie umarła nam jako supernowa w Wielkim Obłoku Magellana.

Zdjęcie z www.nasa.gov

Kompaktowa galaktyka karłowata Markarian 209 - miejsce szczególnie bogate w proste pierwiastki i szczególnie ubogie w cięższe, co dowodzi tego, że jest to galaktyka, w której trwa intensywny proces gwiazdotwórczy. Ot smaczek. Nazwa galaktyki pochodzi od nazwy katalogu, w którym została opisana, a numer to po prostu jej pozycja w tym katalogu. To katalog Beniamina Markariana, który badał interesujący typ galaktyk emitujących silne promieniowanie ultrafioletowe.

Zdjęcie z www.nasa.gov

I nie mówcie, że nie zachwyca!

1 komentarze :