Konkurs piękności galaktyk

Panie i panowie, oto przed wami kandydatki do tytułu galaktycznej Miss Universum. Spójrzcie, jak prężą swoje kształtne ramiona (te, które je mają, choć powiedzmy sobie szczerze, brak ramion nie jest tutaj żadnym mankamentem urody), jak wypinają to i owo. Pociągnijcie spojrzeniem po ich krągłościach i powiedzcie szczerze, że piękniejsze zaokrąglenia ciężko znaleźć. Jest na czym oko zawiesić, prawda?

Dobrze, dziewczynki, ustawcie się ładnie i po kolei zaprezentujcie państwu. Niech wybiorą najładniejszą. Na koniec usłyszycie to, co zawsze się mówi przy okazji takich konkursów: wszystkie jesteście piękne, młodsze i starsze, wiek nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Kandydatka nr 1, NGC 2903, odległa o 20 milionów lat świetlnych, widoczna w gwiazdozbiorze Lwa. Jej średnica to 80 tysięcy lat świetlnych. Niewielka jak na galaktykę spiralną.


Kandydatka nr 2, NGC 2403 pomieszkująca w gwiazdozbiorze Żyrafy (nie zobaczycie jej niestety poza tym konkursem, bo konstelacja Żyrafy nie jest widoczna w naszych szerokościach geograficznych). Dzieli ją od nas 10 mln lat świetlnych, a jej średnica to 50 tysięcy lat świetlnych. Chucherko.


Kandydatka nr 3, Droga Mleczna. My, proszę państwa. Nie możemy na siebie spojrzeć z zewnątrz, ale jesteśmy galaktyką spiralną (najprawdopodobniej z poprzeczką). Możemy jednak zerknąć w samo nasze serducho. Oto i ono odległe od Ziemi o 26 tysięcy lat świetlnych. Centrum Drogi Mlecznej. Jesteśmy sporą galaktyką, naprawdę dużą, nie ma obciachu.


Kandydatka nr 4 - NGC 4321, znana też jako M100. Porównywalna wielkością do Drogi Mlecznej, czyli potężna galaktyka spiralna, zlokalizowana w Warkoczu Bereniki.


Kandydatka nr 5 - najbardziej znana z całego grona, NGC 4594, czyli M104, znana jako Sombrero. Wbrew pozorom wcale nie jest duża. Jej średnica to 50 tysięcy lat świetlnych. Światło od niej musi pokonać 28 milionów lat świetlnych.


Wybieramy!

2 komentarze :

  1. Witam. Działam na stronie aplikacji speakblogger.com i bardzo zależy nam na rozpropagowaniu naszej aplikacji oraz dotarciu do jak największej liczy odbiorców. Może znajdziemy tutaj zainteresowanie? Jeśli tak proszę o ustalenie warunków współpracy. Tutaj jest nasz Fanpage: https://www.facebook.com/Speakblogger-1543590732571813

    Pozdrawiam
    Paulina

    OdpowiedzUsuń