Nie przegap! Całkowite zaćmienie Księżyca już 28 września 2015 roku!

Zaprawdę powiadam wam, lepiej, żebyście jednak nastawili zegarki i nie przespali tego momentu. 28 września 2015 roku będziemy bowiem mogli radować się wielce zaćmieniem Księżyca. Zaćmieniem całkowitym, dodajmy. I jeśli będziecie - lećmy dalej tą biblijną stylistyką - jako te panny nieroztropne i prześpicie moment, to biada wam. Następne całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z terenów Polski nastąpi w styczniu 2018 roku.

Zdjęcie z www.eska.pl

Ale co ja z tym nastawianiem zegarków? Ach, bo natura nie ułatwia nam zadania. Cała impreza we wrześniu 2015 rozpocznie się o godzinie 0.11, a skończy o 05.24. Po północy rozpocznie się zaćmienie półcieniowe. Siedem minut po pierwszej w nocy rozpocznie się zaćmienie częściowe. Zaćmienie całkowite rozpocznie się o 02.11. O 02.47 nastąpi maksymalna faza zaćmienia całkowitego, która skończy się o 03.24. Zaćmienie częściowe skończy się o 04.28.

Matki małych dzieci mają ułatwione zadanie. I tak muszą wstawać do ryczącej młodzieży. Wiem coś o tym, wiem ;) Reszta albo jeszcze nie będzie spać, albo musi wspomóc się jakimś dzwoniącym ustrojstwem.

Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca? Podobnie jak do zaćmienia Słońca, tylko osoby dramatu występują w innych rolach. Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, tylko tym razem Ziemia jest pośrodku i rzuca na Księżyc cień. Księżyc chowa się w cieniu Ziemi. Nie znika całkowicie, ale nabiera przepięknej krwistoczerwonej barwy. Zresztą zobaczcie, jak to wyglądało przy zaćmieniu w 2011 roku. Też o nim pisałam (klikamy dla przypomnienia).


No, to zostało nam tylko sparafrazowanie piosenki i zaśpiewanie:
Oprócz bezchmurnego nieba nic mi dzisiaj nie potrzeba.
Mam jeszcze trochę czasu, chyba trzeba się będzie szarpnąć na jakieś tele w zasięgu portfela, bo moja Sigma to omdlewających zdjęć nie zrobi, to pewne ;)

1 komentarze :

  1. To matki małych dzieci, czy ryczącej młodzieży? :D

    OdpowiedzUsuń